Jak osiągnąć sukces w pracy UX Designera?
Pierwsza część naszego artykułu dotyczącego pracy UX Designera spotkała się z dużym zainteresowaniem! Chcąc jeszcze bardziej przybliżyć czytelnikom ciekawostki na temat zawodu projektanta udało nam się ponownie porozmawiać z liderem zespołu projektowego w Cogision i wyciągnąć mnóstwo interesujących informacji.
Jak zostać UX Designerem? Jak nie stracić kreatywności i, co najważniejsze, jak osiągnąć sukces w pracy? Odpowiada szef zespołu projektowego Cogision - Łukasz Belcarski. Zapraszamy na pierwszą część wywiadu rzeki, który przyda się szczególnie osobom aplikującym do zespołu UX.
Mówi się, że UX Designer przede wszystkim musi rozumieć potrzeby użytkownika - skąd czerpiesz wiedzę? I jak ważne to jest w procesie projektowania?
ŁB: Jest to kluczowy element procesu projektowego. Musimy dążyć do zrozumienia użytkownika końcowego aby móc jak najlepiej odpowiedzieć na jego potrzeby i problemy. Mówię "musimy dążyć" bo nie zawsze jest to możliwe, chodzi o generalną zasadę. Jeśli spędzisz choćby 3h na przeczesywanie internetu, czy rozmowę z kilkoma użytkownikami, to już zyskasz więcej niż nie robiąc tego. Czasami tę wiedzę pozyskuje się tygodniami, jednak też nie można z tym przesadzić, trzeba postawić granicę. Generalnie warto dążyć do tego, aby jak najszybciej przetestować rozwiązanie, wtedy zbierzemy najwartościowsze informacje 🙂
Wiedzę o użytkownikach można zdobyć na przeróżne sposoby, badania różnego rodzaju (jakościowe / ilościowe, wywiady), raporty, publikacje czy wiedza z internetu.
No dobra, załóżmy że się udało i zostaliśmy wybrani do współpracy. Skąd brać nowe pomysły, rozwiązania - jak ciągle być kreatywnym?
ŁB: To dwa różne pytania, to drugie jest trudniejsze ;). Skąd brać pomysły i rozwiązania? Najprościej wpisać w Google to, czego chcemy się dowiedzieć, poszukać. To naprawdę świetnie działa, bo zagłębiasz się w tę króliczą norę i znajdujesz różne cuda 🙂 W zespole zrobiliśmy sobie takie ćwiczenie, aby zrzucić nasze różne miejsca skąd czerpiemy inspiracje i wiedzę (tutaj możecie je zobaczyć). Uwaga, od tego wybuchną wam mózgi!
Natomiast pytanie o to jak ciągle być kreatywnym? Hmm... pytanie, czy UX Designer musi być taki CIĄGLE? 🙂 No ale to rozmowa na inny czas ;)
W każdym razie, moim zdaniem opiera się to na podstawowym pytaniu: Czy robię to co chcę robić, czy mam z tego zadowolenie, satysfakcję? Póki odpowiedź brzmi TAK, to mam energię na rozwój i eksplorację tego nad czym pracuję. W wyniku czego znajduję rzeczy nieoczywiste i ciekawe, a one często prowadzą do kreatywnych rozwiązań
A skoro przy tym jesteśmy, to największą satysfakcję UX Designer odczuwa, gdy…?
ŁB: Tak najogólniej to:
- zadowolenie klienta,
- zadowolenie zespołu z wykonanej pracy,
- projekt został dobrze przyjęty przez użytkowników.
No dobra, a jak osiągnąć sukces w pracy UX?
ŁB: Ha! Zależy kogo zapytasz, czy klienta czy wykonawcę 😄 Dla mnie sukcesem jest:
- dowiezienie projektu na czas i założonym budżecie
- zadowolenie klienta z wykonanej pracy
- zadowolenie użytkowników
- zadowolenie zespołu z wykonanej pracy (z tego co wykonał, ale też ze zrealizowania swoich osobistych celów w ramach projektu lub zrealizowania celów zespołowych)
- stworzenie case study
- refleksja i wyciągnięcie wniosków na przyszłość, retrospektywa
- zbudowanie relacji z klientem, która może zaowocować dalszą współpracą
- chwila na odpoczynek 🙂
A teraz niech klienci napiszą co dla nich jest sukcesem ;).
Dzięki Łukaszu za taką dawkę niesamowitych informacji. Mamy nadzieję, że wchodzący na rynek UX Designerzy wyciągną z tego jak najwięcej dla siebie.
ŁB: I chodźcie do nas, Cogision ma moc!
Podpowiedz proszę, jak zacząć, by zostać pełnoprawnym UX Designerem? Czy należy wybrać studia w konkretnym kierunku?
Łukasz Belcarski (dalej ŁB): Na wstępie powiem, że ten zawód nie wymaga studiów, jednak z pewnością mogą one pomóc. Tym bardziej, że powstało wiele świetnych szkół w Polsce, Europie i USA. Jak z wieloma rzeczami, które chcielibyśmy robić dobrze, wymagają one ćwiczeń i zasilania wiedzą. I tutaj trzeba poznać siebie trochę, aby zobaczyć co daje tobie najwięcej wartości. Wartości w subiektywnym rozumieniu tego z czego będziesz mieć poczucie zadowolenia i spełnienia.
Jak zacząć? Najlepiej pokazać inicjatywę i zacząć samemu coś projektować. Spójrz na swoje otoczenie, co można ulepszyć, poprawić, co źle działa i wymaga zmiany itp. i spróbuj to zaprojektować. Następnie pokaż jak do tego doszło w swoim portfolio. Tutaj wchodzimy już na temat tego, jak się zaprezentować i przygotować portfolio, ale to temat zapewne na inną dyskusję 🙂
Na stronie kariera od czasu do czasu pojawiają się ogłoszenia na UX Designera. Warto ją śledzić.