Jak z architekta stać się UX designerem?

Wybór ścieżki zawodowej zwykle nie jest łatwy. Często to proces trwający latami. Niektórzy, bardzo szybko odnajdują swoją drogę, jednak spora część ludzi dokonuje wyborów, które są niedopasowane do oczekiwań lub zainteresowań. Na szczęście, obecne czasy pozwalają na zmianę branży, nawet bez konieczności ukończenia studiów kierunkowych. Ten artykuł opowiada o przebranżowieniu się - z architekta na dizajnera, a także o kompetencjach, które okazują się niezbędne w pracy projektantów usług cyfrowych.

Patrycja Zaborska
Patrycja Zaborska
UX/UI Designer

fot. Victor Garcia (Unsplash)

Architektura a UX Design

Jak z architektki stałam się designerką?

Wracając i odpowiadając na pytanie tytułowe: Czy architekt może zostać UX designerem? Mogę śmiało powiedzieć, że owszem, może. Gdybyśmy jednak zamienili kolejnością słowa i zapytali czy UX designer może zostać architektem, musielibyśmy wziąć pod uwagę dłuższy okres czasu na przebranżowienie. W tym przypadku musimy mieć odpowiedni papierek. 

Architekt a UX designer - wykształcenie kierunkowe?

Aby otrzymać tytuł zawodowy architekta, należy ukończyć studia na kierunku Architektura i Urbanistyka lub Architektura. W czasie około pięciu lat zdobywa się wszechstronną wiedzę na temat architektury, sztuki, grafiki, konstrukcji, psychologii itd. 

Natomiast jeśli chcielibyśmy zostać UX designerem możemy wybrać różne ścieżki rozwoju np. studia podyplomowe, kursy, bootcampy czy też naukę w domowym zaciszu. Jedno jest pewne - każde studia projektowe pomagają i ułatwiają wejście do branży UX. Więcej na ten temat przeczytacie w wywiadzie z szefem zespołu projektowego w Cogision - Łukaszem Belcarskim.

fot. Daniel Korpai (Unsplash)

Jak zostać UX Designerem?

Jakie są wspólne cechy architektury i UX?

Jak się okazuje projektowanie architektury i produktów cyfrowych ma bardzo podobny proces. Sam Gianfranco Ferre powiedział: ,,The design of a dress, furniture, a house, a room, a street and a city are all the same process ’’, co świadczy o tym, że każda nowo projektowana rzecz wymaga podobnego podejścia. Dzisiaj, dodałabym jeszcze do cytatu słowo: produkt cyfrowy.

Poniżej, spróbuję przedstawić podobieństwo obu działań. Wyobraźmy sobie, że do architekta przychodzi inwestor z wizją domu jednorodzinnego. Zadaniem pierwszego  jest zbadanie potrzeb klienta, zebranie wymagań, ustalenie zakresu i ceny. Podobnie jest w przypadku projektowania UX, gdzie na spotkaniach startowych (np. Kickoff meeting) ustala się zakres, cele i założenia projektowe. Kiedy wszystko zostanie ustalone, następuje kolejny etap.


W procesie projektowania architektury zaczynamy od wykonania szeregu analiz np. analiza miejscowego planu zagospodarowania terenu, analiza nasłonecznienia, analiza dendrologiczna itd. W projektowaniu UX jest podobnie. Na tym etapie wykonujemy analizy i badania takie jak: desk research, benchmarking, analiza grupy docelowej i tak dalej.

fot. Halgate Wood (Unsplash)

makiety aplikacji

Egzekucja projektów architektonicznych i cyfrowych również jest podobna

Następnie przechodzimy do etapu koncepcji. Architekt w oparciu o analizy i prawo budowlane projektuje układ funkcjonalny pomieszczeń i tworzy pierwsze koncepcje rzutów budynku. Natomiast UX designer w oparciu m.in. o normy użyteczności ustala funkcjonalności, strukturę informacji, ścieżki użytkownika oraz projektuje makiety i prototypy. Podczas tego etapu zarówno UX designer jak i architekt przedstawiają swoje koncepcje klientowi. Kiedy wszystko zostanie zaakceptowane, architekt przystępuje do wykonania projektu budowlanego i wykonawczego, a UX designer przekazuje makiety UX do UI designera lub sam nanosi na nie grafikę. Ostatnim etapem w architekturze jest budowa, a w projektowaniu cyfrowym wdrożenie.

Opisane pokrótce procesy są do siebie bardzo podobne. Warto jednak wspomnieć, że mają też trochę różnic, ale na ten temat można napisać osobny artykuł :)

fot. David Travis (Unsplash)

testy użyteczności

Przebranżowienie na projektantów cyfrowych rozwiązań staje się coraz częstsze!

Dowodem na to, że architektka może zostać UX-owcem, jest też fakt, że w Cogision już druga projektantka UX/UI ukończyła studia architektoniczne! Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jak wyglądało takie przebranżowienie na UX-a lub macie pytania to dajcie znać. Na podstawie moich osobistych doświadczeń z chęcią na nie odpowiem! 😄. A może sami niedawno zmieniliście ścieżkę zawodową? 

Pamiętajcie także, że na naszej zakładce kariera wciąż wiszą ogłoszenia rekrutacyjne - warto do nich zaglądać!

O autorze

Patrycja Zaborska
Patrycja Zaborska
UX/UI Designer

Z wykształcenia architektka, z pasji UX/UI designerka. Projektowanie doświadczeń użytkowników było mi bliskie już w biurze architektonicznym, jednak swoją prawdziwą przygodę z projektowaniem cyfrowym rozpoczęłam we wrocławskiej agencji Effectively. Było to kilka miesięcy zgłębiania wiedzy i stawiania pierwszych kroków w UX.